Lokalizacja
Koscierzyce wies polozona w województwie opolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Lubsza. Lezaca na granicy jednego z najpiekniejszych parków krajobrazowych. Stobrawski Park Krajobrazowy zostal powolany rozporzadzeniem Wojewody Opolskiego w 1999 roku. Jego powierzchnia wynosi 52 636,5 ha. Lezy na terenie 12 gmin: Dobrzen Wielki, Dabrowa, Kluczbork, Lewin Brzeski, Lubsza, Lubiany, Murów, Pokój, Popielów, Swierczów, Wolczyn.

Park ma charakter niziny.Obejmuje zwarte tereny lasów Stobrawsko – Turawskich (dominuja bory sosnowe), polozone dorzeczu Stobrawy, Bogacicy, Budkowiczanki. Jedynie w dolinach wiekszych rzek – Odry i Nysy Klodzkiej wystepuja wieksze kapleksy lasów lisciastych, glównie gradów. Na walory przyrodnicze parku wplywaja kompleksy stawów hodowlanych (lacznie okolo 600 ha) oraz siegajace do 30 m wysokosci wyniesienia wydm. Stwierdzono wystepowanie 48 gatunków chronionych roslin oraz 220 gatunków zwierzat. Na terenie parku znajduja sie cztery rezerwaty przyrody „Rogalice”, „Lesna woda”, „Miechowice” i „Lubsza”.


Strona o  Stobrawskim Parku Krajobrazowym
: www.zopk.prv.pl

Strona Nadlesnictwa Brzeg : www.lasywatowice.com.pl/brzeg


Granica Stobrawskiego Parku Krajobrazowego

Brzeg - miasto piastowskie o bogatej historii, kulturze i tradycjach, zaliczane jest do jednych z najpiekniejszych miast na Slasku. Poczatkowo byl osada rybacko - handlowa, zwana "Wyssoke Brzegh", polozona przy jednym z najwazniejszych szlaków sredniowiecznej Europy. W XIII wieku Brzeg przeksztalca sie w osade targowa o charakterze miejskim, której lokacji dokonal ksiaze wroclawski Henryk III w 1248 roku.

Wspólczesny Brzeg to miasto zabytków, które znajduja sie na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Do najwspanialszych naleza niewatpliwie: Zamek Piastowski, Ratusz Miejski, Gimnazjum w stylu renesansowym. Gotycki kosciól sw. Mikolaja wraz z barokowa swiatynia p.w. Podwyzszenia Krzyza Swietego stanowia do dzis wazny aspekt zycia religijnego mieszkanców miasta. Kolegiacki kosciól sw. Jadwigi stal sie nekropolia brzeskich Piastów, która ucierpiala w czasie pruskiego bombardowania miasta, po dzis dzien godnie reprezentuje miejsce spoczynku wielu Piastów linii legnicko - brzeskiej, panujacej w latach 1311 - 1675.
Ostatnie lata w miescie to czas inwestycji jak: kryta plywalnia, oczyszczalnia miejska, wysypisko odpadów czy przebudowa brzeskich ulic. Na stale do Brzegu zagoscily wspaniale imprezy kulturalno - rozrywkowe organizowane przez Zamek Piastów Slaskich i Brzeskie Centrum Kultury.
Odbywajacy sie na wiosne Miedzynarodowy Slaski Festiwal Muzyczny "Porozumienie" organizowany z ramienia Fundacji "Nasz Slask - Nasza Europa" trwale sie wpisal w zycie muzyczne miasta. Zamkowe Wieczory Trzech Muz, Wieczory Lisztowskie sa równiez okazja do prezentacji artystycznej twórczosci tutejszych artystów. Dzisiejszy Brzeg to miasto piastowskie, z wieloma do dzis upamietnionymi zabytkami tamtego okresu. Dlatego jest czyms naturalnym, ze dazymy do poznania przeszlosci najblizszej okolicy, z która zwiazane jest nasze zycie. Poznanie historii Brzegu od czasów zamierzchlych po dzien dzisiejszy ma szczególne znaczenie w kultywowaniu polskich tradycji  kulturowych i wlasnie tu na Slasku zasluguje na uwage.


  • Kosciól Sw. Piotra i Pawla
  • Kaplica Sw. Jadwigi
  • Kosciól Sw. Mikolaja
  • Zamek
  • Ratusz
  • Gimnazjum Piastowskie
  • Brama Odrzanska
  • Kosciól p.w. Podwyzszenia Krzyza Swietego
  • Pomnik Trójcy Swietej przy Placu Zamkowym.